Ryczałt
- Ryczałt
W BKR Księgowość pomożemy Ci w:
Prowadzeniu Twojej dokumentacji księgowej
Zmianie formy opodatkowania na Ryczałt
Skontaktuj się z nami i sprawdź, co jeszcze możemy dla Ciebie zrobić!
Ryczałt to uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej. Stanowi jedną z najprostszych form rozliczeń podatkowych dla przedsiębiorców, co jest jedną z niewątpliwych zalet wyboru tej formy księgowości.
Podatek jest naliczana na podstawie osiągniętego przez firmę przychodu. Jego wysokość wylicza się na podstawie jednego z 10 progów podatkowych ryczałtu. Ma on wartość procentową i odnosi się co całości osiągniętego przez firmę przychodu.
Wysokości kwoty nie można pomniejszyć o koszty prowadzenia firmy – jest to jedna z wad tego systemu rozliczania przedsiębiorstwa.
Ryczałt znajduje się wśród trzech form opodatkowania, które mogą wybierać przedsiębiorcy. Poza nim można wybierać rozliczanie się na podstawie skali podatkowej lub podatku liniowego.
Dlaczego warto nas wybrać?
Zalety ryczałtu
Ryczałt to system rozliczeń, który cechuje się niezwykłą prostotą i przejrzystością podczas prowadzenia księgowości. Ten fakt wpływa między innymi na koszt prowadzenia rozliczenia w biurze rachunkowym, który w przypadku ryczałtu jest stosunkowo niski, na przykład w porównaniu do prowadzenia pełnej księgowości.
Dodatkowo warto zaznaczyć, że taką formę opodatkowania bardzo łatwo można wyliczyć – robi się to na podstawie osiągniętego przez firmę przychodu, bez uwzględnienia kosztów.
Stawki Ryczałtu
Stawka ryczałtu jest wybierana spośród 10 progów podatkowych. Decyzja o konkretnym progu zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej oraz kryteriów określonych w przepisach podatkowych.
Przedsiębiorca płaci podatek liczony procentowo do wysokości osiągniętego przez firmę przychodu. Co ważne, przychodu nie można pomniejszyć o żadne koszty prowadzenia działalności gospodarczej (na przykład wysokości faktur).
W Polsce istnieje 10 progów podatkowych ryczałtu, z których każdy ma inną wysokość. Stawki kształtują się następująco:
- 2%,
- 3%,
- 5,5%,
- 8,5%,
- 10%,
- 12%,
- 12,5%,
- 14%,
- 15%
- 17%
Wysokość opodatkowania zależy od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. W ramach własnej działalności można jednak świadczyć usługi opodatkowane różnymi wysokościami składek.
Dla jakich firm ryczałt?
System ryczałtu podatkowego jest w szczególności odpowiedni dla firm i przedsiębiorstw, które spełniają określone warunki i preferują prosty sposób rozliczeń podatkowych.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych może zastosować:
- Osoba fizyczna osiągająca przychody z działalności gospodarczej
- Osoba zarządzająca przedsiębiorstwem pozostawionym w spadku
- Osoba prowadząca spółkę jawną, której wspólnikami są osoby fizyczne, rozliczające przychody spółki w formie ryczałtu
- Osoba prowadząca działalność w formie spółki cywilnej, której wspólnikami są osoby fizyczne lub przedsiębiorstwa w spadku, a wszyscy wspólnicy rozliczają przychody spółki w formie ryczałtu
Niestety nie każda firma może korzystać z tej formy opodatkowania. Do przedsiębiorstw, które nie mogą jej wybrać należą:
- Firmy świadczący usługi dla byłego pracodawcy
- Firmy, osiągające przychód pow. 2 mln euro
- Firmy wytwarzające produkty opodatkowane akcyzą
- Firmy handlujące częściami i akcesoriami do pojazdów
- Lombardy
- Kantory
- Apteki
Przed podjęciem decyzji o wyborze formy opodatkowania, zawsze warto skonsultować się z BKR Księgowość. Doświadczeni doradcy podatkowi pomogą Ci w dobrze najlepszej formy opodatkowania, perfekcyjnie skrojonej dla Twojej firmy.
Ryczałt– Rzeszów
Dobrze wiemy, jak ważne jest, abyśmy mogli być zawsze blisko Ciebie. Właśnie dlatego biuro BKR Księgowość znajduje się w Rzeszowie – w samym centrum „stolicy” Podkarpacia. W każdej chwili możesz umówić się na spotkanie stacjonarne lub skontaktować się z osobistym doradcą za pośrednictwem telefonu, czy poczty elektronicznej – wybór należy do Ciebie!
Przy siedzibie firmy znajduje się przestronny parking, który pozwoli na zaparkowanie pojazdu i szybkie dotarcie do biura!
Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania!
Jakie są wady ryczałtu?
W przypadku rozliczania się w formie ryczałtu nie ma możliwości na przykład korzystania z części ulg podatkowych, kwoty wolnej od podatku, a także wspólnego rozliczania z małżonkiem.
Czy rozliczając się za pomocą ryczałtu, konieczność jest prowadzenia KPiR?
Z uwagi na to, że przedsiębiorca nie ma możliwości rozliczania kosztów, to jednocześnie nie musi prowadzić KPiR. Dodatkowo cała forma prowadzenia księgowości jest prosta.
Kiedy płaci się ryczałt?
Podatek wpłaca się do urzędu skarbowego do dwudziestego dnia miesiąca za rozliczany okres.
Posiadasz dodatkowe pytania? Zadaj je podczas Darmowej Konsultacji!

Skontaktuj się z nami
Wszystkie podane informacje będą traktowane jako poufne.
Poszukujesz biura rachunkowego?
Napisz do Nas!
Masz pytania na temat usług księgowych, a może potrzebujesz się spotkać przedyskutować współpracę dla Twojej firmy? Napisz do nas!