Obrotówka

Potoczna nazwa kredytu obrotowego na opłacenie bieżącej działalności firmy (czyli w sumie na dowolny cel związany z funkcjonowaniem firmy).
Kwota kredytu obrotowego przyznawana przez bank zależy od:
- zdolności kredytowej,
- oceny ryzyka,
- obrotów przedsiębiorstwa.
Obrót firmy brany pod uwagę przez bank przy decydowaniu o maksymalnej wysokości kwoty przyznanego kredytu wylicza się w sposób następujący:
- obrót firmy jest kwotą brutto (ze sprzedaży towarów i usług),
- jednakże pomniejszoną o zapłacony za nie podatek.
Czy wiesz, że… W przypadku pożyczki preferencyjnej pożyczki obrotowej (link) – obroty firmy nie są tak ważnym elementem branym pod uwagę przez bank przy przyznawaniu finansowania.
Obrotówka – opłacisz nią:
- wynagrodzenia,
- zakup materiałów i produktów,
- opłaty biurowe/wynajmu,
- raty leasingowe,
- materiały eksploatacyjne,
- spłatę zobowiązań firmowych.
Czy wiesz, że… kredyt obrotowy można wykorzystać na spłatę zobowiązań, ale wyłącznie tych nieprzeterminowanych.
Często przedsiębiorcy decydują się na kredyt gotówkowy dla osób fizycznych po to, by następnie przenieść go na firmę. Dlaczego? Przede wszystkim decydująca jest w tym wypadku prosta procedura, dodatkowo można go wziąć wielokrotnie i w dowolnym momencie. Oczywiście możliwość przeniesienia kredytu na działalność jest kusząca.
Koszty obrotówki
- oprocentowanie kredytu,
- marża,
- prowizja przygotowawcza i za rozpatrzenie wniosku,
- WIBOR,
- koszty zależne indywidualnie od banku, w tym zabezpieczenie kredytu.
Podsumowując – obrotówka to:
Produkt finansowy skierowany do firm, który ma im pomóc utrzymać płynność finansową. Jest najbardziej elastyczny wśród kredytów, gdyż zarówno w czasie wnioskowania nie trzeba deklarować dokładnego celu finansowania, jak i później korzystając z przyznanych pieniędzy można dysponować nimi w zasadzie w pełni swobodnie – oczywiście pamiętając, że należy je spożytkować na firmowe wydatki.